mikor mit ehet a baba

Mikor kezdenek a babák szilárd ételt enni?

Baba témák

Ami a babákat illeti, nincs hiány véleményekből, hogy mikor, hogyan és milyen ételekkel etessük őket. Például az 1960-as években Dr. Walter Sackett híresen azt mondta a szülőknek, hogy a csecsemőknek már 10 napos korukban tojást és szalonnát kell enniük! Az 1980-as években a gyermekorvosok azt mondták a szülőknek, hogy 1 éves korukig kerüljék a tojást… attól tartva, hogy allergiát váltanak ki. Aztán rájöttünk, hogy a korábbi expozíció valójában kevesebb allergiához vezetett, nem több! Most visszatértünk ahhoz, hogy a tojást körülbelül 6 hónapos kortól javasoljuk.

Baba-mama blog

Tehát, ha zavarban van a szilárd anyagok elindításával kapcsolatban, nem vagy egyedül. De itt van néhány egyszerű ötlet a szilárd anyagok bevezetésével kapcsolatban, amelyek remélhetőleg hasznos útmutatók lesznek…

 

Meddig etessem anyatejjel vagy tápszerrel a babámat?

Még akkor is, ha elkezdi a szilárd táplálást, a szoptatás nagyszerű előnyöket kínál Önnek és babája számára. (Minél tovább szoptat, annál inkább csökkenti az emlőrák kockázatát!) Ideális esetben megpróbálhat kizárólag szoptatni az első 6 hónapban, és ezt a gyermeke étrendjének részeként folytathatja körülbelül a 2. születésnapig. Természetesen ez nem minden család számára lehetséges.

 

Hány éves kortól érdemes bevezetni a szilárd ételeket a babának?

A csecsemők általában 6 hónapos koruk körül kezdenek szilárd ételeket enni.

Hónapokig tartó pusztán tejadás (mell vagy tápszer) után ésszerű azt gondolni, hogy a baba szervezetének szilárd táplálékra van szüksége a kiegyensúlyozottabb táplálkozáshoz. De még 6 hónapos korban is a tej a csecsemő táplálékának 95%-a, 9 hónaposra már 75%, és csak az első születésnapon éri el az 50%-ot.

Valójában a legtöbb korai étel az, amit a szupermodell eszik, hogy ne hízzon! A tejben van fehérje, zsír, tökéletesen megtervezett szénhidrát és még sok minden más… a rizspehely pedig csak egy csomó keményítő. Ez most nem jelenti azt, hogy a babák táplálkozási szükségleteit teljes mértékben kielégíti az általunk biztosított speciális tej. A csecsemők – és a felnőttek – részesülnek némi extra D-vitaminban, és 6 hónapos korukra a csecsemőknek (különösen a szoptatott babáknak) általában fogy a vas (annyira fontos a baba agya, vére, immunitása stb. szempontjából).

Az anyatej nem tartalmaz sok vasat, de nagyon jól felszívódik… amíg el nem kezdi a szilárd anyagot. A legtöbb élelmiszer gátolja a vas felszívódását az anyatejből, de a C-vitamin fokozza a vas felszívódását. Ezért fontos, hogy olyan ételeket adjunk a vasban gazdag ételekhez, amelyek extra C-vitamint tartalmaznak (erről bővebben alább).

Milyen szilárd ételeket kell először bemutatni a babának?

Innentől a mini ínyencek a legtöbb élelmiszercsoportra kiterjeszthetik ínyüket, beleértve a zöldségeket, gyümölcsöket, húsokat, tejtermékeket (például joghurtot és sajtot), tojást, halat és még sok mást.

Tippek az első ételek bevezetéséhez:

Évtizedek óta azt mondták a szülőknek, hogy vassal dúsított gabonapelyhet kínáljanak a babának. Ezekben a termékekben kicsi a vas mennyisége, és a gabonafélék többnyire csak keményítőből állnak. Ráadásul a barna rizsben megnövekedett arzénszint, egy rákkeltő vegyszer.

Célszerű két-három naponta csak egy ételt bevezetni. Ez segít kideríteni az esetleges reakciók okát (hasmenés, székrekedés, bőrkiütés).

Csökkentse a fulladás kockázatát azáltal, hogy csak kis darabokat ad be, kerülje a kemény falatokat, és csak ülve engedjen enni. És most itt az ideje, hogy felfrissítse emlékezetét azzal kapcsolatban, hogyan mentsen meg egy fuldokló gyermeket.

Amikor teheti, kínáljon bioélelmiszert. Miért adjon olyan bébiételeket, amelyeket elég erős vegyszerekkel permeteztek, hogy elpusztítsák a rovarokat? A legbiztonságosabb élelmiszerekről – a legkevesebb növényvédőszerrel – talál további információkat a Környezetvédelmi Munkacsoport „piszkos tucat és tiszta 15” című kiadványában.

Megjegyzés: Amikor egy teljesen szoptatott csecsemő elkezd enni, készüljön fel arra, hogy a kaki illata édesről… valami csatornaszerűbbre vált!

Baba szilárd étellel kapcsolatos útmutató és idővonal:

0-4 hónap

Kizárólag anyatej vagy tápszer

4-6 hónap

Anyatej vagy tápszer

Az Amerikai Gyermekgyógyászati ​​Akadémia most az allergiás reakciók megelőzése érdekében erősen allergiás élelmiszerek (például tojásfehérje és teljesen darált földimogyoró) bevezetését javasolja. Ha gyermekének ekcémája van, amely kortizon krémet igényel, forduljon orvosához, mielőtt magas allergiás ételeket adna.

6-8 hónap (ha a baba készenléti jeleit mutatja):

Gyümölcspüré, zöldségek (banán, körte, kikapart alma, avokádó, párolt tök, sárgarépa, néhány kedvenc)

Vastartalmú élelmiszerek – lencsepüré, egy kanál felnőtt bio aszalt szilvalé, finomra pürésített hús. Az öntöttvas serpenyőben történő főzés növeli az ételek vasszintjét. Fontolja meg, hogy a vasban gazdag ételbe keverjen egy kis friss banánt, egy csepp citromlevet vagy csecsemőknek szánt C-vitamin cseppeket a vas felszívódásának fokozása érdekében.

Más allergiát kiváltó élelmiszerek ebben az időben csökkenthetik az allergiás reakciók kockázatát. Ezek az élelmiszerek a következők: tejtermékek (egy kis joghurt), tojás, szója, eper, citrusfélék és hal

9-12 hónap

Kisméretű, puha, apróra vágott, pépesített vagy őrölt ételek. Az ujjas ételek közé tartozik a banán, érett körte, párolt alma, édesburgonya, avokádó, tojás, joghurt és lágy vagy pépesített zöldségek.

Amikor húst ad, ügyeljen arra, hogy finomra legyen darálva… hús is a fulladás gyakori oka.

Általában a tehéntejet 12 hónap körül vezetik be. A legjobb, ha teljes zsírtartalmú, bio, fűvel táplált tejet használ.

Milyen ételeket érdemes kerülni a babának az első évben?

Bármilyen izgalmas is bemutatni a kis ínyenceket az összes kedvencednek, vannak olyan ételek, amelyek nem biztonságosak a baba tányérjára… nem számít, mennyire késznek tűnik a gyereked. Ezek az élelmiszerek a következők:

Méz – hordozhatja az ételmérgezés csúnya formáját, az úgynevezett botulizmust, amely átmeneti bénulást, akár halált is okozhat. (A juharszirup jó.)

Ételek, amelyektől könnyen megfulladhat, például kemény cukorka, jégkocka, hotdog, egész szőlő, szárított gyümölcsök (például mazsola vagy szárított áfonya), kemény zöldségek (például nyers sárgarépa rúd vagy szálas zellerszár), pattogatott kukorica, magvak és diófélék. A diófélék különösen súlyos fulladások okozói. Bölcs dolog elkerülni őket 3-4 éves korukig.

Milyen jelek mutatják, hogy babája készen áll a szilárd ételekre?

Mielőtt elkezdené megtölteni a baba etetőszék tálcáját szilárd anyagokkal, fontos, hogy a baba mutassa meg, hogy készen áll a kihívásra. Bár lehet, hogy nincs túl sok kérdésük a séfhez az étlapról, néhány kulcsfontosságú dolgot megtehetnek majd, amelyek bemutatják, hogy testük képes kezelni a szilárd anyagokat.

Baba blog

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük